Balia ogrodowa czy wanna SPA – co wybrać?

Wiele osób nie wyobraża sobie lepszego odpoczynku pod koniec długiego i męczącego dnia, niż kąpiel w gorącej wodzie, w otoczeniu natury. Chcesz dołączyć do tego grona? Możesz w łatwy sposób stworzyć przydomową strefę relaksu. Wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno pytanie: balia ogrodowa czy wanna SPA? Oba te rozwiązania mają wspólne cechy, ale także kilka istotnych różnic. Podpowiemy Ci co wyróżnia balię ogrodową oraz czym charakteryzuje się wanna SPA.

Konstrukcja i trwałość

Nowoczesne wanny SPA są wykonane z tworzywa akrylowego lub włókna szklanego z elementami z tworzywa sztucznego. Z biegiem czasu materiały te ulegają zużyciu, ale odpowiednio użytkowane, dobrej jakości jacuzzi może służyć nawet kilkanaście lat. Czyszczenie tego typu urządzeń nie jest skomplikowane ani czasochłonne. Natomiast balie wymagają nieco większej uwagi. Choć często ich niecki wykonuje się dziś z bardzo solidnych tworzyw sztucznych, to jednak obudowy powstają z naturalnego drewna, np. sosny. Materiał ten trzeba regularnie konserwować, by zachowywał on estetyczny wygląd i służył przez długie lata.

Użytkowanie

Oba te rozwiązania cechuje uniwersalność – zarówno z tradycyjnej balii, jak i nowoczesnego jacuzzi można korzystać bez względu na porę roku czy pogodę. Zimą możesz cieszyć się gorącą kąpielą w mroźnej scenerii, natomiast latem znaleźć przyjemną ochłodę. Trzeba jednak zaznaczyć, że przygotowanie gorącej kąpieli w balii będzie nieco bardziej czasochłonne, niż zorganizowanie relaksu w wannie spa.
Balię najpierw uzupełnia się wodą, a następnie rozpala drewnem w piecyku. Samo nagrzewanie wody zajmuje do 1,5 do 2 godzin. Zaletą balii jest brak konieczności podłączania jej do prądu. Elektryczności wymaga natomiast wanna SPA. W tym przypadku masz do wyboru dwa rozwiązania – stałe utrzymywanie temperatury wody lub podgrzanie jej w określonym czasie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z kąpieli w dowolnym momencie, np. po pracy lub treningu. Balia służyć będzie raczej do zaplanowanego relaksu w czasie wolnym. Warto zaznaczyć także, że sterowanie temperaturą wody w wannach SPA jest łatwiejsze niż w balii.

Lokalizacja

Balia ogrodowa, jak sama nazwa wskazuje, nadaje się tylko do użytkowania na świeżym powietrzu. W wyjątkowy sposób łączy możliwość obcowania z naturą i korzystania z relaksującej kąpieli. Wanna SPA jest pod tym względem bardziej wszechstronna – również możesz umieścić ją w ogrodzie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by z jej pomocą stworzyć strefę relaksu na tarasie lub we wnętrzu domu. Tutaj jedynym ograniczeniem jest dostępność źródeł zasilania.

Estetyka

Oba te rozwiązania mogą stanowić niezwykłą ozdobę Twojego ogrodu. Balia zachwyca przede wszystkim klasyczną formą i naturalnym designem – kolor drewna świetnie komponuje się np. z zielenią roślin. Jednak wanna SPA nie ustępuje pod tym względem pola. Możesz zdecydować się na model, który zostanie umieszczony w drewnianej zabudowie i również świetnie wkomponuje się w Twój ogród. Dodatkowo – nowoczesne jacuzzi są najczęściej wyposażone w oświetlenie LED, wzbogacające klimat kąpieli po zmroku.

Funkcjonalność

W tej kategorii delikatną przewagę ma wanna SPA. Kąpiel w balii wpłynie na zwiększenie odporności organizmu, poprawi kondycję stawów czy rozluźni napięte mięśnie, ale nie zapewni tylu prozdrowotnych korzyści, co hydroterapia. W nowoczesnych jacuzzi znajdziesz szereg dodatkowych rozwiązań z zakresu wodnego masażu. To świetne rozwiązanie np. dla sportowców, którzy chcą poprawić efektywność potreningowej regeneracji. Wanny SPA mogą być również wyposażone w nowoczesne systemy oczyszczania wody, specjalistyczne leżanki lub siedzenia, systemy audio oraz zestawy zdalnego sterowania.

Podsumowanie

Balia ogrodowa będzie dla Ciebie doskonałym wyborem, jeśli lubisz celebrować czas odpoczynku oraz korzystać z rozwiązań, które łączą tradycyjny design z wysokiej klasy materiałami i sprawdzonymi mechanizmami. Na wannę SPA zdecyduj się, gdy zależy Ci na maksymalnie uproszczonym procesie przygotowania kąpieli oraz możliwości korzystania z hydroterapii. Wymienione różnice często nie będą jednak miały wielkiego znaczenia – w końcu w obu przypadkach chodzi przede wszystkim o wyjątkowy relaks!

Inne artykuły