Dlaczego woda w jacuzzi się pieni?

Choć kąpiel w jacuzzi to wspaniałe, relaksujące chwile, które chcemy, aby trwały jak najdłużej, to ten błogi nastrój może popsuć piana kłębiąca się na powierzchni wody. Z problemem tym spotyka się wielu użytkowników domowego jacuzzi.

Wyjaśniamy, dlaczego woda w jacuzzi nadmiernie się pieni – sprawa może mieć różne podłoża. Podpowiadamy też, jak można pozbyć się piany z wanny z hydromasażem – czasami wystarczy zmienić przyzwyczajenia.

Jak powstaje piana w wodzie?

Aby piana w wodzie powstawała, konieczne jest wspólne występowanie dwóch rzeczy – powietrza oraz substancji, które zmniejszając napięcie powierzchniowe. Powietrze jest rzecz jasna dodawane przy użyciu dysz masujących. Jeśli woda jest czysta, powietrze powoduje powstawanie bąbelków, które wypływają na powierzchnię, gdzie pękają. Natomiast z problemem mamy do czynienia, kiedy bąbelki te nie chcą znikać i tworzą pianę. Im w wodzie jest więcej środków powierzchniowo czynnych, tym większe prawdopodobieństwo formowania się piany.

Kosmetyki, mydła, środki chemiczne

Kłębiąca się i zwarta piana w jacuzzi może być spowodowana przez różnego rodzaju środki chemiczne, które towarzyszą kąpieli, np.:

  • gromadzenie się resztek mydła i tłuszczu z kosmetyków do ciała, np. resztki szamponu do włosów, balsamu do ciała i innych kosmetyków do nawilżania oraz natłuszczania skóry;
  • niektóre olejki zapachowe;
  • zmiękczacz do tkanin, w którym został umyty strój kąpielowy.

Niska twardość wody i zbyt długo utrzymywana woda w jacuzzi

Niska twardość wody, czyli niski poziom węglanu wapnia to kolejny z czynników, który zmniejsza napięcie powierzchniowe wody i co za tym idzie powoduje nadmierne jej pienienie się. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na fakt, że nalewanie wody do jacuzzi przez zmiękczacz, nie jest tak korzystne jak się wiele osób uważa. Woda w jacuzzi po pewnym czasie zmienia swoje właściwości chemiczne, gdyż gromadzą się w niej różne związki – mogą one być przyczyną powstawania brzydkiej piany w domowym spa.

Powstawanie biofilmu w jacuzzi

Tzw. biofilm jest cienką warstwą bakterii i innych mikroorganizmów, które przywierają do powierzchni w jacuzzi. Powstaje wówczas charakterystyczny śliski nalot. Jeżeli nie zostanie on zlikwidowany odpowiednimi środkami, to będzie narastać i spowoduje mętność wody. Ponadto obecność biofilmu w wodzie w jacuzzi może przyczynić się do zmniejszenia skuteczności środków dezynfekujących wodę i nie zdołają one skutecznie rozbić substancji powierzchniowo czynnych, któe odpowiadają za powstawanie piany.

Jak zapobiegać powstawaniu piany w jacuzzi?

Twardość wody do wanny z hydromasażem powinna być średnia – jednak nigdy nie niska. Należy używać pasków testowych w celu sprawdzania twardości nalewanej wody – powinna ona być zawsze średnio-twarda. Takie parametry pozwalają na łatwiejsze zapanowanie nad odpowiednim pH wod. Zbyt niska wartość twardości powoduje, że pH ma tendencję do skoków i regulowanie odczynu może być wręcz niemożliwe.

Należy starannie dobierać olejki zapachowe i dodatki do wody – wybieraj produkty o uznanej jakości. Unikaj też produktów do kąpieli w standardowej wannie domowej. Produkty takie mają zupełnie inny skład i właściwości, często posiadają one dodatki mydła oraz substancji pieniących, które nie powinny być stosowane w jacuzzi. Nie należy też stosować dodatków koloryzujących wodę, nawet tych z naturalnymi barwnikami. Należy regularnie, np. raz na 2 lub 3 miesiące, wymieniać wodę w domowym jacuzzi. Warto też postawić na specjalne środki do likwidacji piany w wannie z jacuzzi.

Inne artykuły