Jak dbać o wodę w jacuzzi?

jacuzzi domoweKąpiele w jacuzzi – wannach z hydromasażem – bezsprzecznie mają pozytywny wpływ na zdrowie i cały organizm człowieka. Jednak, aby spełniało dobrze swoją funkcję i móc się cieszyć jego odprężającym urokiem, nie można zapominać o pielęgnacji wanny!

Instalacja wodna w wannach z hydromasażem wymaga bowiem okresowej dezynfekcji, zaś jej odpowiednie i regularne przeprowadzanie jest jedynym gwarantem na czystą i przyjemną kąpiel. Nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale przede wszystkim naszego zdrowia, należy zadbać o czystość i klarowność wody, a także elementów instalacyjnych wanien i ich powierzchni.

Utrzymanie odpowiedniego pH

Podstawą utrzymania wody w jacuzzi w odpowiednim stanie, a także w celu zadbania o prawidłowe działanie preparatów, które stosowane są do dezynfekcji i usuwania glonów jest utrzymanie właściwego pH. Należy zatem sprawdzać i regulować pH – to jeden z najważniejszych parametrów świadczących o jakości wody – powinien on utrzymywać się na poziomie 7,2 – 7,6. Należy jednak zaznaczyć, że wskaźnik ten szybko się podnosi, jeśli często się korzysta z jacuzzi. To naturalny proces, ponieważ woda jest zanieczyszczana, a na ściankach wanny pozostają osady z wapnia i osadzających się metali.

Dezynfekcja wanny jacuzzi

wannach z hydromasażem należy regularnie dbać o dezynfekcję wody. Proces ten wykonuje się w celu zniszczenia powstałych na skutek ciepła bakterii, grzybów i innych patogenów.  Bezpieczne dla korzystających z wanny są środki na bazie aktywnego tlenu. Za każdym razem przy nalewaniu świeżej wody, jak również regularnie, najlepiej raz w tygodniu, trzeba stosować środek do szokowej dezynfekcji wody. Jego użycie takiego nie tylko zdezynfekuje wodę, ale również utleni różnego rodzaju zanieczyszczenia mechaniczne.

Czyszczenie filtra

Należy również na bieżąco kontrolować stan filtra, a w razie potrzeby czyśmy dokładnie jego elementy. Jeżeli filtr nie będzie odpowiednio konserwowany, to dochodzić będzie do jego zatykania się, będzie spada

 jego wydajność, co z kolei negatywnie wpłynie na ogólną przejrzystość wody. W celu uzyskania najlepszych efektów stosuje się specjalistyczne środki do konserwacji.

Czyszczenie powierzchni wanien z hydromasażem

Zaraz po wypuszczeniu wody należy dokładnie wyczyścić powierzchnię wanny jacuzzi. Pojawiają się tam mocne zabrudzenia czy tłuste ślady, które użytkownicy wnoszą na sobie do wody poprzez kremy i kosmetyki. Zanieczyszczenia tego typu usuwa się regularnie w czasie wymiany wody, lecz również w czasie eksploatacji wanny.

Inne artykuły