Korzystanie z jacuzzi jako forma regeneracji dla sportowców

Uprawianie sportu sprzyja zdrowiu, jednak tylko wtedy, gdy sportowiec odpowiednio zadba o regenerację organizmu. W ostatnich latach jedną z najpopularniejszych metod relaksu i wspomagania procesów regeneracyjnych u osób aktywnych stało się korzystanie z jacuzzi. Zobaczmy, jak wanna z hydromasażem może wspomóc regenerację organizmu sportowca.

Wpływ jacuzzi na obniżenie napięcia mięśni

Po intensywnym treningu mięśnie często są napięte, występują też tak zwane zakwasy, które związane są z mikrourazami powstałymi w mięśniach w procesie wykonywania wysiłku fizycznego. Hydromasaż w jacuzzi sprzyja rozluźnieniu napięcia mięśniowego, co wiąże się także z poprawą krążenia krwi i zmniejszeniem zakwaszenia mięśni. Masaż w wodzie sprzyja redukcji uczucia zmęczenia i może przyczynić się do tego, że sportowiec będzie szybciej gotowy do kolejnego treningu. Ciepła woda i hydromasaż sprawdzają się też w walce z bólem stawów, co z pewnością zainteresuje osoby uprawiające sporty siłowe z dużym obciążeniem.

Wanna z hydromasażem pomaga usuwać toksyny z organizmu

Ciepła woda połączona z hydromasażem może stymulować do działania układ limfatyczny, który ma duże znaczenie dla pozbywania się toksyn z organizmu. Dodatkowo ciepło rozszerza naczynia krwionośne, a to sprzyja lepszemu przepływowi limfy w ciele. Korzystanie z jacuzzi może więc być dla sportowca świetnym wsparciem w diecie i treningach.

Zmniejszenie obrzęków

Sportowcy często narzekają na obrzęki stawów i tkanek. I choć korzystanie z jacuzzi nie zastąpi profesjonalnej fizjoterapii, to jednak może pomóc złagodzić dolegliwości. Jeżeli obrzęki są jedynie wynikiem przetrenowania, korzystanie z hydromasażu sprzyja szybszej regeneracji mikrourazów stawów.

Hydromasaż a redukcja stresu

Sportowcy często zmagają się ze stresem, który wynika z przemęczenia fizycznego. Wanna z hydromasażem pomaga w rozluźnieniu mięśni i odprężeniu całego organizmu, a tym samym jest to dobra opcja na zredukowanie stresu. Podczas masażu w jacuzzi nie tylko ciało odczuwa ulgę. Taki zabieg jest korzystny także dla umysłu, który ma szansę się odprężyć i oderwać od codziennych problemów. Po takim zabiegu osoba aktywna może odzyskać energię i łatwiej stawi czoło kolejnym wyzwaniom.

Wpływ na elastyczność i zakres ruchu

Regularne korzystanie z jacuzzi może wpływać na zwiększenie elastyczności mięśni i poprawę zakresu ruchu w stawach. To istotne dla sportowców, którzy wymagają pełnej gamy ruchów w swojej dyscyplinie.

Korzystanie z jacuzzi a poprawa jakości snu

Jednym z najważniejszych aspektów regeneracji, jest mocny, zdrowy sen. To kiedy śpimy w naszym ciele odbywa się najwięcej procesów odnowczych, dlatego warto zadbać o higienę i jakość snu. Może w tym pomóc regularne korzystanie z hydromasażu, który odpręża, relaksuje i wpływa korzystnie na układ nerwowy. Pod wpływem ciepłej wody organizm wydziela endorfiny, które działają kojąco i mogą zwiększać szansę na odprężający, głęboki sen.

Inne artykuły