Jak dbać o jacuzzi ogrodowe?

Jacuzzi ogrodowe to świetna forma na relaks dla właścicieli domów, którzy chcą na swoim podwórku stworzyć strefę spa. Wybierając taki sprzęt, właściciel musi zdawać sobie sprawę, że żadne jacuzzi nie wytrzyma długo w doskonałej kondycji, jeżeli nie zadba się o prawidłową pielęgnację urządzenia. Zobaczmy, jak dbać o jacuzzi ogrodowe.

Jak dbać o jacuzzi ogrodowe – czyszczenie jacuzzi

Regularna higiena jacuzzi ogrodowego jest bardzo ważna nie tylko dla kondycji samej wanny, ale też bezpieczeństwa użytkowników. Do dezynfekcji basenu ogrodowego wykorzystuje się specjalnie przystosowane do tego celu środki pielęgnacyjne. Tego typu preparaty skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia, jak również bakterie i wirusy, które mogą znajdować się w jacuzzi, ale też nie powodują podrażnień skóry.

Bardzo ważna jest regularna wymiana wody w jacuzzi. Powinno się to robić nie rzadziej, niż raz na 3 miesiące. Podczas wymiany wody warto oczywiście od razu wyczyścić całą wannę. Drugim krokiem pielęgnacji jest czyszczenie filtra. Tę czynność powinno się wykonywać co 2 tygodnie i wykorzystywać również specjalnie przeznaczone do tego zadania środki. Systematyczne czyszczenie jacuzzi pozwoli zachować higienę w basenie ogrodowym, co wpłynie nie tylko na żywotność urządzenia, ale przede wszystkim na zdrowie osób, korzystających z wanny.

Utrzymanie odpowiedniego pH wody

Pielęgnacja jacuzzi ogrodowego wymaga również utrzymania odpowiedniego pH wody w basenie. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy wiedzieć, że pH w mini basenie powinno wynosić 7,2-7,6. Taka wartość jest dobra nie tylko dla powierzchni wanny, ale też skóry człowieka. Zbyt niskie pH może powodować podrażnienia naskórka i sprzyja korozji jacuzzi, natomiast zbyt wysokie powoduje mętnienie wody i zwiększa ryzyko powstania osadów i zanieczyszczeń. Chcąc utrzymać odpowiednie pH wody w jacuzzi zewnętrznym, należy zastosować odpowiednie środki chemiczne, typu pH minus i pH plus. Kiedy pH wody wróci do normy, można przystąpić do dezynfekcji basenu.

Warto wiedzieć, że dezynfekcję powinno się przeprowadzać zawsze po nalaniu wody do wanny. Pamiętaj, że regularne monitorowanie pH wody jest bardzo ważne do utrzymania czystości całego basenu.

Ochrona przed zimą

Przed zimą warto wannę odpowiednio zabezpieczyć, aby niekorzystne warunki pogodowe nie uszkodziły jej powierzchni. Przed nadejściem mrozów jacuzzi należy opróżnić i dokładnie wysuszyć. Trzeba też pamiętać o odłączeniu wszelkich rur i urządzeń pracujących wraz z wanną. Można zastosować specjalne środki przeciw zamarzaniu, które mogą zapobiec uszkodzeniom związanym z niską temperaturą.

Konserwacja obudowy

Nie wolno zapominać o tym, że zewnętrzna obudowa również wymaga pielęgnacji i trzeba systematycznie ją czyścić. Bardzo ważna jest także kontrola pod kątem wszelkiego rodzaju pęknięć i zarysowań. Na rynku dostępne są odpowiednie środki konserwujące, które pomogą utrzymać dobrą kondycję materiału zewnętrznego jacuzzi.

Inne artykuły