Jak prawidłowo czyścić ogrodową wannę z hydromasażem?

Jak prawidłowo czyścić ogrodową wannę z hydromasażem?

Ogrodowe jacuzzi to urządzenie, które może przynieść wiele korzyści. Relaksująca kąpiel w otoczeniu zieleni wpływa na odprężenie mięśni i zredukowanie poziomu stresu, a dla wielu osób stanowi idealny sposób na to, aby choć na chwilę zapomnieć o codziennych problemach. Decydując się na kąpiel w jacuzzi, trzeba jednak pamiętać o zasadach higieny oraz dbaniu o kondycję samej wanny. Z tego względu istotne jest regularne czyszczenie ogrodowej wanny SPA. Zobaczmy, jak robić to prawidłowo.

Jak prawidłowo czyścić ogrodową wannę z hydromasażem

Dlaczego regularne czyszczenie ogrodowego jacuzzi jest ważne?

Systematyczne czyszczenie jacuzzi ogrodowego jest bardzo ważne dla zachowania bezpieczeństwa kąpieli oraz dobrej kondycji urządzenia. Jacuzzi ogrodowe narażone jest na więcej zanieczyszczeń niż wanna z hydromasażem zlokalizowana w domu. Do ogrodowego zbiornika mogą wpadać liście i gałązki z drzew, często zdarza się także woda zabrudzona ziemią lub piaskiem oraz pływające utopione muchy czy inne insekty. Już dla samych względów higienicznych warto, za każdym razem, gdy woda ulegnie zanieczyszczeniu, wymienić wodę, a przy tym wykonać ogólne czyszczenie zbiornika. Ważne jest systematyczne mycie dyszy oraz filtra, czyli podzespołów odpowiadających za prawidłowe działanie wanny.

Jak prawidłowo czyścić ogrodowe jacuzzi?

Częste kąpiele w ogrodowym jacuzzi mogą prowadzić do rozwoju bakterii, grzybów oraz glonów. Takie zanieczyszczenia wpływają nie tylko negatywnie na zdrowie użytkowników, ale też kondycję samego jacuzzi, ponieważ mogą zaburzać działanie filtra i osłabiać jego żywność. 

Podczas czyszczenia ogrodowej wanny z hydromasażem należy całkowicie opróżnić zbiornik i wyłączyć zasilanie. Następnie należy wyciągnąć filtr w celu wyczyszczenia (np. przy pomocy węża ogrodowego). Filtr można ponownie zamontować dopiero wtedy, gdy całkowicie wyschnie.

Czyszczenie zbiornika wodnego

Do czyszczenia samej wanny najlepiej wykorzystać odpowiednio do tego celu przystosowane środki czyszczące. Bardzo ważne jest, aby stawiać na preparaty łagodne nie tylko dla czyszczonej powierzchni, ale też skóry człowieka. W przypadku korzystania z silniejszych preparatów należy bardzo dokładnie spłukać powierzchnię wanny po jej wyczyszczeniu.

Wymiana wody w jacuzzi ogrodowym

Zaleca się, aby woda w jacuzzi była wymieniana przynajmniej raz na miesiąc, choć warto to robić częściej, zwłaszcza jeżeli dojdzie do jakichkolwiek zanieczyszczeń. Pamiętaj, że czysta woda w jacuzzi to podstawa dla zdrowej, bezpiecznej kąpieli. Szczególną wagę do częstego wymieniania wody należy przywiązać, jeżeli jacuzzi nie jest zadaszone.

Czyszczenie i dezynfekcja dysz

Ręczne czyszczenie systemu hydromasażu w ogrodowej wannie z hydromasażem należy przeprowadzać w następujący sposób:

  • napełnić jacuzzi wodą do poziomu sięgającego kilka cm ponad dysze;
  • do wody wlać środek dezynfekujący (ok. 50-75 ml);
  • włączyć system hydromasażu i zostawić uruchomiony na ok. 10 min;
  • opróżnić wannę;
  • napełnić zbiornik po raz kolejny, tym razem samą wodą;
  • włączyć hydromasaż na kilka minut;
  • opróżnić wannę.

Cały proces należy powtarzać tak długo, aż wydobywająca się z dysz woda będzie całkowicie czysta.

Inne artykuły