Jak działa hydroterapia?

Hydro, czyli woda – źródło życia, szczęścia, zdrowia i relaksu. Większość z nas czuje się w wodzie doskonale, bowiem ma ona działanie niezwykle kojące zarówno dla naszego ciała, jak i ducha. Nic zatem dziwnego, że wodę stosuje się w wielu terapiach – hydroterapia to jeden z najlepszych sposobów na zdrowe ciało i zdrową duszę. Czym jest i jakie zabiegi się do niej zalicza?

Woda, jako forma leczenia znana jest od starożytności. Stosowano ją w różnej formie – pary wodnej, biczy wodnych, ale też i lodu. Każda z tych form ma bowiem inne właściwości i inaczej wpływa na nasze ciało przywracając mu równowagę. Znane na całym świecie zabiegi stosuje się nadal w hydroterapii – część z nich ma za zadanie pomóc nam wrócić do zdrowia, część obniżyć napięcie mięśniowe, a inne po prostu nas zrelaksować.

Co to jest hydroterapia?

Hydroterapia to po prostu leczenie wodą. W zależności od dolegliwości stosuje się jej inne formy. Najczęściej są to hydromasaże, dzięki którym obniża się napięcie mięśniowe, sauna która poprawia kondycje skóry czy terapia lodem, która pozwala zniwelować ból.

Duże znaczenie w hydroterapii ma temperatura wody – ciepłą stosuje się w celu obniżenia ciśnienia oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych, zimną odwrotnie – zwężając naczynia krwionośne i podnosząc nieznacznie ciśnienie. W niektórych zabiegach – jak w biczach szkockich – temperatura wody jest zmienna, co korzystnie wpływa na nasz organizm.

W hydroterapii stosuje się także olejki eteryczne oraz sole – kąpiele z ich dodatkiem działają na nas odprężająco, pozwalają się zrelaksować i przywracają równowagę psychiczną, co jest bardzo ważne gdy odczuwamy wzmożone napięcie mięśniowe, a także bóle kręgosłupa czy stawów – dzięki terapii wodą możemy się odprężyć i wprowadzić nasz organizm w lepszy stan.

Kiedy stosować hydroterapię?

Terapia wodą może być stosowana każdego dnia – zalicza się do niej także kąpiele czy prysznice, które nas odprężają. Jednakże profesjonalna terapia powinna się odbywać pod okiem specjalistów, którzy doskonale wiedzą jak dobrać właściwą temperaturę wody oraz jaką dokładnie terapię zastosować.

W przypadku hydroterapii konieczne jest też podzielenie się z terapeutą informacjami dotyczącymi dolegliwości – tylko wtedy będzie on wstanie wybrać właściwy zabieg, który nie wpłynie negatywnie na zdrowie. Woda może bowiem łagodzić bóle i przywrócić równowagę w ciele, ale źle stosowana – może również przyczynić się do pogorszenia ogólnego samopoczucia.

W przypadku hydroterapii istnieje mało przeciwskazań, bowiem w przypadku każdego z nas można dobrać odpowiedni zabieg, który złagodzi nasze dolegliwości. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą jacuzii ogrodowych!

Inne artykuły
Jak prawidłowo czyścić ogrodową wannę z hydromasażem
Porady
Jak często czyścić jacuzzi?

Jakie są najczęstsze błędy w użytkowaniu jacuzzi? Czystość jacuzzi ma kluczowe znaczenie nie tylko dla komfortu użytkowników, ale również dla długotrwałego zachowania sprzętu w dobrym

Czytaj więcej