Jaki jest koszt utrzymania jacuzzi ogrodowego?

Jacuzzi w ogrodzie to marzenie większości z nas – wspaniały mini basen połączony z odprężającym masażem brzmi jak idealny sposób na wieczór szczególnie w upalne dni. Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń, które są przystępne cenowo – koszt nie różni się bowiem znacząco od klasycznego basenu. Różnica jest jednakże w jego utrzymaniu, bowiem jacuzzi wymaga nie tylko regularnego wymieniania wody, ale też podgrzewania.

W naszych ogrodach coraz częściej można spotkać jacuzzi – coraz cieplejsze lata, a także gorące wiosny pozwalają nam na korzystanie z jego dobrodziejstw przez coraz większą część roku. O ile samo urządzenie nie jest stosunkowo drogie, koszt jego utrzymania może znacząco podnieść nasze rachunki.

Wymiana wody w jacuzzi

Koszt utrzymania jacuzzi różni się w zależności od jego wielkości – im większe, tym koszt zwiększa się proporcjonalnie. Różnica w kosztach zależeć będzie także od regionu w jakim mieszkamy, a także od źródła wody, jakiej użyjemy do wypełnienia basenu z hydromasażem.

Jacuzzi przeznaczone dla dwóch osób ma pojemność około 1 tysiąca litrów. Warto jednak zauważyć, że wodę w jacuzzi należy wymieniać, a zatem jedno nalanie na sezon nie jest wystarczające. Przeważnie wodę w basenie z hydromasażem należy wymieniać dwa razy w miesiącu, ale w niektórych sytuacjach konieczne jest to nawet raz w tygodniu. W zależności od źródła wody, koszt miesięczny napełnienia jacuzzi może zatem wynosić od 50 do nawet 1000 złotych.

Hydromasaż i podgrzanie wody, czyli koszty energii

Kolejnym kosztem, który należy doliczyć do miesięcznego utrzymania jacuzzi to prąd. Jest on potrzebny nie tylko do uruchomienia masażu, ale też do podgrzania wody. Cennik energii z roku na rok jest coraz wyższy – osoby, które posiadają własne źródło energii odnawialnej mogą podłączyć do niej swój basen z hydromasażem bez obaw o wyższe rachunki.

Standardowo jednak koszt miesięczny utrzymania jacuzzi pod względem energii to około 300 złotych. Razem z wymianą wody rachunek miesięczny może zatem wzrosnąć nawet o 1300 złotych.

Inne koszty utrzymania jacuzzi

Choć woda i prąd są najważniejszymi aspektami, utrzymanie jacuzzi to także inne elementy – środki czyszczące, chlor, a także plandeka dzięki której podgrzana woda będzie przez długi czas utrzymywać swoją temperaturę. Koszty tych elementów na szczęście nie są tak wysokie, ale mogą wynosić nawet do 100 złotych miesięcznie.

Miesięczny koszt utrzymania jacuzzi dla dwóch osób to około 1400 złotych – im większe jacuzzi, tym cena będzie proporcjonalnie wyższa bowiem potrzebować będziemy więcej wody oraz energii do ogrzania całego basenu.

Inne artykuły