Jak zamontować jacuzzi w ogrodzie?

Niezależnie od tego, jaki model ogrodowego jacuzzi wybierzesz, czy to profesjonalne spa z bogatym wyposażeniem, czy podstawową wannę z dyszami masującymi i bąbelkami, z pewnością zauważysz wzrost kosztów związanych z energią elektryczną w twoim gospodarstwie domowym.

W tym artykule wyjaśniamy, jaką cenę mają komfort i wygoda, związane z użytkowaniem ogrodowego jacuzzi.

Co ma wpływ na zużycie energii przez ogrodowe jacuzzi?

W przypadku ogrodowego jacuzzi, zużycie prądu stanowi największy wydatek, natomiast pozostałe koszty mogą być mniej zauważalne. Ogrodowa wanna spa jest ciągle podłączona do prądu i zużywa go przez całą dobę, przez cały rok, ze względu na konieczność ciągłej filtracji i podgrzewania do zadanej temperatury.

Kilka czynników ma wpływ na uśredniony miesięczny koszt energii elektrycznej, o których warto pamiętać:

  • wielkość wanny spa;
  • temperatura wody;
  • warunki atmosferyczne.

Warto również zaznaczyć, że wanny spa od renomowanych producentów często posiadają bardzo dobrą izolację termiczną, co pomaga w utrzymaniu ciepła. Sposób izolacji od spodu, dodatkowe folie termiczne pod obudową i lepsza pokrywa górna to często cechy droższych modeli wanien spa.

Ile energii elektrycznej zużywa jacuzzi w ogrodzie?

Koszt energii elektrycznej przy użytkowaniu ogrodowego jacuzzi, np. Jacuzzi J-235 to średnio 9 zł dziennie, czyli 270 zł miesięcznie. To średni koszt przy założeniu, że korzystasz z wanny 5 razy w tygodniu przez 30 minut, temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 15 stopni Celsjusza, a wanna ma pojemność 1000 litrów wody.

W normalnych warunkach użytkowania wanny Lay-Z-Spa ustawionej w ogrodzie, koszt w okresie letnim wynosi około 180 zł miesięcznie. Poszczególne funkcje w dmuchanej wannie spa mają różne zużycie energii:

  • hydromasaż 800 W;
  • filtracja 50 W;
  • grzałka 2000 W.

Inne koszty związane z utrzymaniem ogrodowego jacuzzi

Nie można zapominać o kosztach związanych z chemią do jacuzzi. Dla utrzymania prawidłowych parametrów wody konieczne jest stosowanie środków do regulacji pH oraz środków do dezynfekcji wody. Przy regularnym użytkowaniu, miesięczny koszt tych środków nie przekroczy zazwyczaj 80 zł. Wymiana wkładów filtrujących jest zalecana raz w roku. Koszt filtrów do jacuzzi zależy od modelu wanny i może wynosić od 150 do 500 zł. Pozostałe koszty eksploatacyjne obejmują również wymianę  lampy UV, którą zaleca się instalować raz w roku. Koszt to około 400 zł.

Jak ograniczyć koszty użytkowania ogrodowego spa?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można ograniczyć zużycie energii i inne koszty związane z ogrodowym spa. Korzystając z wanny spa głównie w weekendy, można obniżać temperaturę wody o 2-3 stopnie w pozostałe dni. Niektóre wanny jacuzzi wyposażone są w sterowanie aplikacją SmartTub, co ułatwia zarządzanie temperaturą. Usytuowanie wanny w miejscu osłoniętym przed wiatrem, a także zastosowanie pergoli z możliwością zamykania boków, może pomóc w obniżeniu kosztów.

Inne artykuły