Korzystanie z jacuzzi ogrodowego zimą

Jacuzzi na przydomowym podwórku lub tarasie to świetne rozwiązanie, z którego można korzystać nie tylko wiosną i latem. Jeżeli uwielbiasz relaks w swoim prywatnym spa, naucz się, jak poprawnie korzystać z niego zimą. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Jak bezpiecznie korzystać z ogrodowego jacuzzi zimą?

Gorąca kąpiel w jacuzzi wiąże się wieloma korzyściami dla ciała i umysłu. Jest to forma relaksu pozwalająca na rozluźnienie zesztywniałych stawów i mięśni, która ułatwia uzyskanie efektu odprężenia umysłu i zapewnia liczne prozdrowotne zalety, związane z hydroterapią. Oczywiście kąpiel w jacuzzi zlokalizowanym na świeżym powietrzu, gdy na dworze panuje mróz, powinna być odpowiednio przygotowana.

Kąpiel w jacuzzi ogrodowym zimą – woda

Regularne kąpiele w ogrodowym jacuzzi w okresie zimowym, będą wymagały zwiększonej pielęgnacji zarówno samego jacuzzi, jak i znajdującej się w nim wody. Jeszcze przed sezonem zimowym warto więc uzupełnić zapasy uzdatniaczy wody i testerów wody oraz wyposażyć się w zapasowy wkład filtra.

Korzystając z jacuzzi ogrodowego zimą, podobnie jak latem, należy pamiętać o systematycznej wymianie filtra oraz regularnym testowaniu wody, aby upewnić się, że poziom poszczególnych parametrów cieczy jest bezpieczny dla zdrowia użytkowników.

Wymiana filtrów i kontrola poziomu wody

Szczególną uwagę trzeba poświęcić filtrom pompy cyrkulacyjnej, których zabrudzenie może zaburzyć prawidłowy przepływ wody i w efekcie doprowadzić do zamarznięcia instalacji. Należy również systematycznie kontrolować poziom wody w wannie. Jest to szczególnie ważne w okresie mrozów, ponieważ zbyt mała ilość wody może doprowadzić do zamarznięcia lustra hydraulicznego jacuzzi i poważnego uszkodzenia całej wanny.

Ochrona termiczna

Podczas kąpieli w ogrodowym jacuzzi trzeba zadbać przede wszystkim o zapewnienie ochrony termicznej sobie i innym użytkownikom. Odpowiednie grzanie na zewnątrz nie będzie tanim rozwiązaniem, można jednak w pewien sposób ograniczyć koszty. Oszczędzanie energii polega na zmniejszeniu częstotliwości korzystania z dysz, np. wyłączenie, gdy nie są używane, aby zapobiec niekontrolowanemu obniżeniu temperatury w wannie.

Dobrą opcją jest utrzymywanie stałej temperatury w ogrodowym spa. Według ekspertów takie działanie będzie korzystniejsze dla portfela, niż obniżanie temperatury, kiedy jacuzzi nie jest używane, następnie włączanie grzania za każdym razem, gdy ktoś chce skorzystać z wanny z masażem. Oczywiście takie rozwiązanie będzie odpowiednie tylko wtedy, gdy jacuzzi ogrodowe jest używane zimą systematycznie.

Zadbaj o zdrowie

Choć kąpiel w domowym spa w ogrodzie nawet zimą może mieć korzystne działanie na zdrowie, należy ją  przygotować i przeprowadzić w taki sposób, aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa. Według zaleceń kąpiel na dworze zimą nie powinna być dłuższa niż 20 minut. Trzeba też zachować ostrożność podczas wychodzenia z gorącej wody na zimną przestrzeń, gdyż wtedy najłatwiej o złapanie przeziębienia. Użytkownik jacuzzi jeszcze przed rozpoczęciem kąpieli powinien się upewnić, że ma pod ręką duży ręcznik lub koc, którym może okryć się bezpośrednio po wyjściu z wody.

Inne artykuły