Sposoby na relaks – praktyczne porady

Częste przebywanie w stresie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Niestety, współczesne tempo życia nie jest łagodne dla organizmu i większość osób aktywnych zawodowo i społecznie, systematycznie ma do czynienia z sytuacjami stresowymi. Umiejętność radzenia sobie w takich przypadkach jest bardzo ważna, trzeba jednak pamiętać o tym, aby poziom stresu redukować np. poprzez różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Poniżej przedstawiamy praktyczne metody na odprężenie ciała i umysłu.

Medytacja

Jest to technika wyciszania ciała i umysłu, która zawiera w sobie ćwiczenia oddechowe, wpływające kojąco na układ nerwowy. Istnieje wiele technik medytacyjnych, między innymi mindfulness, medytacja oddechu lub wizualizacje. Początkowo uzyskanie stanu odprężenia może być trudne, jednak po kilku sesjach z pewnością uda się osiągnąć uczucie relaksu, które wpłynie na redukcję stresu.

Odprężające kąpiele

Ciepła kąpiel w domowej wannie z dodatkiem olejków eterycznych lub relaksujących kosmetyków do kąpieli pomaga rozluźnić ciało, a tym samym zmniejsza poziom stresu. Jeszcze lepszą opcją na stworzenie domowego SPA, jest skorzystanie z wanny z hydromasażem, czyli popularnego jacuzzi. Wodne bąbelki wpływają korzystnie na zmęczone mięśnie i pomagają je rozluźnić. Podczas kąpieli poprawia się krążenie krwi, co z kolei wpływa korzystnie na odpowiednie dotlenienie tkanek i transport składników odżywczych, które wspomagają walkę ze stresem. Relaksująca kąpiel w wannie z hydromasażem może przyczynić się do zwiększenia produkcji serotoniny, która sprzyja poprawie nastroju oraz pomaga w zmniejszaniu poziomu stresu.

Sport

Umiarkowana systematyczna aktywność fizyczna również stymuluje produkcję serotoniny, a jednocześnie wpływa kojąco na umysł, przyczyniając się do osiągnięcia stanu relaksu. Odpowiednia dawka ruchu pomoże wyciszyć myśli i odciąć się od problemów dnia codziennego. Co więcej, trening pomaga w odpowiednim utlenieniu tkanek i, podobnie jak kąpiel, ułatwia rozprowadzenie cennych składników odżywczych do miejsc, które tego najbardziej potrzebują.

W miarę możliwości warto postawić na trening na świeżym powietrzu. Ważne, aby ruszać się regularnie, ale nie przesadzać z wysiłkiem. W osiągnięciu stanu relaksu pomagają szczególnie takie aktywności jak joga i pilates.

Sztuka

Osoby kreatywne mogą uzyskać stan relaksu poprzez robienie tego, co najbardziej kochają. Malowanie, rysowanie czy innego formy rękodzieła mogą pomóc w odprężeniu umysłu i pomogą zapomnieć o problemach. Dla każdego sztuka może mieć inną postać: jedni relaksują się podczas gotowania, inni mogą się odprężyć, tworząc zdjęcia, a niektórzy redukują stres poprzez malowanie krajobrazów.

Słuchanie relaksującej muzyki

Jest to czynność, którą można wykonywać np. podczas sprzątania lub wykonywania ukochanego hobby. Niezależnie od rodzaju muzyki, jeżeli masz utwory, które pomagają Ci się zrelaksować, słuchaj  ich jak najczęściej. Czasem wystarczy usiąść na chwilę, zamknąć oczy i zagłębić się w ulubione dźwięki, aby odzyskać równowagę umysłu i zdobyć motywację do działania na nowo.

 

Inne artykuły